If you are a classroom teacher, purchasing 20-30 lily bulbs (one for each student) can seem a bit overwhelming – especially when on a teacher’s budget, so here are a few options to consider:
- A classroom parent(s) might be willing to assist with the purchase. - A local grocer, farmer, etc. might be interested in making a donation to your classroom or group.
If you love Liz Curtis Higgs’ Easter parable, you are definitely going to want to check out her Parable Treasury.
The illustrations do a great job of capturing the attention of kids of all ages – such beautiful pictures, and I am thrilled to have these gems in our family collection.